Apple iPhone 15 Pro Max
Summary
| Price (USD) | $1,199 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 4,441 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.7" |
| Brand | Apple | Model | iPhone 15 Pro Max |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 1199 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 256 | OS | iOS |
| OS Version | 17 | Battery | 4441 |
| Screen | 6.7 |
| 2G bands | GSM/EDGE |
|---|---|
| 3G bands | UMTS/HSPA+ |
| 4G bands | All major bands |
| 5G bands | mmWave (USA only), Sub-6GHz (global) |
| Announced | September 22, 2023 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 159.9 mm |
|---|---|
| Width | 76.7 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 221 g |
| SIM | Nano-SIM / eSIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED |
|---|---|
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1,290 / 2,796 / 19.5:9 |
| Protection | Ceramic Shield glass |
| OS | iOS |
|---|---|
| OS Version | iOS 17 |
| Chipset Brand | Apple |
| Chipset Model | A17 Pro |
| CPU | ARM / 6 / 3.78 |
| GPU | 6-core GPU |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Triple-camera system with LiDAR scanner and 5x optical zoom |
|---|---|
| Features | Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5, Night mode, LiDAR scanner for Night mode portraits and faster autofocus, ProRes video recording |
| Video | 4K / 60 |
| Megapixels | 12 |
|---|---|
| Features | Photonic Engine, Deep Fusion, Smart HDR 5, Night mode, Animoji and Memoji, Slo-mo video for selfie |
| Video | 4K / 60 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Spatial Audio |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, Galileo, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB-C |
| USB Version | USB 3.0 (up to 10 Gbps) |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 4441 mAh |
| Wired Charging | 27 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Colors | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
|---|---|
| Price | INR 159900 |