Sony Xperia 5
Summary
| Price (USD) | $799 |
|---|---|
| RAM (GB) | 6 GB |
| Battery (mAH) | 3,140 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.1" |
| Brand | Sony | Model | Xperia 5 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 799 | RAM (GB) | 6 |
| Storage (GB) | 128 | OS | Android |
| OS Version | 9 | Battery | 3140 |
| Screen | 6.1 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 800, 850, 900, 1700(AWS), 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 |
| Announced | 2019-09-05 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 158 mm |
|---|---|
| Width | 68 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 164 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP65/IP68 |
| Type | OLED |
|---|---|
| Size | 6.1 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,520 / 21:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 855 |
| CPU | Octa-core / 8 / 2.84 |
| GPU | 640 |
| Internal | 128 GB |
|---|---|
| RAM | 6 GB |
| Setup | Triple Camera System |
|---|---|
| Features | Eye AF, Predictive Capture, Cinema Pro, Panorama, HDR |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | HDR, SteadyShot |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | DSEE HX, Dynamic Vibration System |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 3.1 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 3140 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Blue, Red, Black, Grey |
|---|