Samsung Galaxy S26+
Summary
| Price (USD) | $1,100 |
|---|---|
| RAM (GB) | 12 GB |
| Battery (mAH) | 4,900 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.7" |
| Brand | Samsung | Model | Galaxy S26+ |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 1099.99 | RAM (GB) | 12 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 16 | Battery | 4900 |
| Screen | 6.7 |
| 2G bands | GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900 |
|---|---|
| 3G bands | B1, B2, B4, B5, B8 |
| 4G bands | FDD: B1,B2,B3,B4,B5,B7,B8,B12,B13,B17,B18,B19,B20,B25,B26,B28,B32,B66, TDD: B38,B39,B40,B41 |
| 5G bands | FDD Sub6: n1,n2,n3,n5,n7,n8,n12,n20,n25,n26,n28,n66, TDD Sub6: n38,n40,n41,n77,n78, SDL Sub6: n75 |
| Announced | 2026-02-25 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 158.4 mm |
|---|---|
| Width | 75.8 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 190 g |
| SIM | Nano-SIM (4FF) + eSIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
|---|---|
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 3,120 / 1,440 / 19.5:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 16 |
| Chipset Brand | Samsung |
| Chipset Model | Exynos 2600 |
| CPU | 10 / 3.8 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Setup | Triple Camera |
|---|---|
| Features | Nightography / low-light noise reduction (marketing), Panorama, Pro mode |
| Video | 8K / 30, 4K / 60, 1080p / 240 |
| Megapixels | 12 |
|---|---|
| Features | AI ISP selfie enhancements (marketing) |
| Video | 4K / 60, 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11be) |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 4900 mAh |
| Wired Charging | 45 W |
| Wireless Charging | 20 W |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White |
|---|