Samsung Galaxy S26
Summary
| Price (USD) | $900 |
|---|---|
| RAM (GB) | 12 GB |
| Battery (mAH) | 4,300 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.3" |
| Brand | Samsung | Model | Galaxy S26 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 899.99 | RAM (GB) | 12 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 16 | Battery | 4300 |
| Screen | 6.3 |
| 2G bands | GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900, CDMA 800, CDMA 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850, HSDPA 900, HSDPA 1700(AWS), HSDPA 1900, HSDPA 2100, CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 |
| Announced | 2026-02-25 |
|---|---|
| Status | Announced |
| Height | 149.6 mm |
|---|---|
| Width | 71.7 mm |
| Thickness | 7.2 mm |
| Weight | 167 g |
| SIM | Nano-SIM and eSIM (region dependent) |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | Dynamic AMOLED 2X (LTPO) |
|---|---|
| Size | 6.3 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,340 / 19.5:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 16 |
| Chipset Brand | Samsung / Qualcomm (region dependent) |
| Chipset Model | Exynos 2600 (ROW) / Snapdragon 8 Elite Gen 5 (US/CN) |
| CPU | Performance Cores: N/A | Efficiency Cores: N/A |
| GPU | Xclipse 960 (ROW) / Adreno 840 (US/CN) |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Setup | Triple Camera |
|---|---|
| Features | auto-HDR, panorama |
| Video | 8K / 30, 4K / 60, 1080p / 240 |
| Megapixels | 12 |
|---|---|
| Video | 4K / 60, 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 7 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 (some spec tables list 5.4 for S26) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | USB 3.2 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 4300 mAh |
| Wired Charging | 25 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
|---|