Sony Xperia E5
Summary
| Price (USD) | $220 |
|---|---|
| RAM (GB) | 1 GB |
| Battery (mAH) | 2,300 mAh |
| Screen Size (inches) | 5" |
| Brand | Sony | Model | Xperia E5 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 220 | RAM (GB) | 1 |
| Storage (GB) | 16 | OS | Android |
| OS Version | 6 | Battery | 2300 |
| Screen | 5 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| Announced | 2016-05-31 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 144 mm |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 147 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5 inches |
| Resolution | 720 / 1,280 / 16:9 |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | MT6735 |
| CPU | Cortex-A53 / 4 / 1.3 |
| GPU | T720MP2 |
| Internal | 16 GB |
|---|---|
| RAM | 1.5 GB |
| Setup | Single Camera |
|---|---|
| Features | HDR, Auto Scene Recognition |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 5 |
|---|---|
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | ClearAudio+, xLOUD |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1 |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB Type | microUSB |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 2300 mAh |
| Wired Charging | 5 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Black, White |
|---|