Samsung Galaxy S26 ultra
Summary
| Price (USD) | $1,300 |
|---|---|
| RAM (GB) | 12 GB |
| Battery (mAH) | 5,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.9" |
| Brand | Samsung | Model | Galaxy S26 ultra |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 1299.99 | RAM (GB) | 12 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 16 | Battery | 5000 |
| Screen | 6.9 |
| 2G bands | GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 |
|---|---|
| 3G bands | UMTS Band I (2100), UMTS Band II (1900), UMTS Band IV (1700/2100), UMTS Band V (850), UMTS Band VIII (900) |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 19, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261 |
| Announced | 2026-02-25 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 163.6 mm |
|---|---|
| Width | 78 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 214 g |
| SIM | Nano-SIM / eSIM (regional variants) |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | Dynamic AMOLED 2X (QHD+ Flat) |
|---|---|
| Size | 6.9 inches |
| Resolution | 3,120 / 1,440 |
| Protection | Corning Gorilla Armor 2 (front) |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 16 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy |
| CPU | Qualcomm Oryon (3rd gen, per Snapdragon 8 Elite Gen 5 platform description) / 4.74 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Setup | Multi-camera (Samsung lists 3 rear cameras on product page) |
|---|
| Megapixels | 12 |
|---|---|
| Features | Wider front camera (carrier marketing note) |
| WLAN | Wi-Fi 7 |
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Wired Charging | 60 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow (Samsung.com exclusive), Pink Gold (Samsung.com exclusive) |
|---|