Sony Xperia XZ3
Summary
| Price (USD) | $899 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 3,300 mAh |
| Screen Size (inches) | 6" |
| Brand | Sony | Model | Xperia XZ3 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 899 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 64 | OS | Android |
| OS Version | 9 | Battery | 3300 |
| Screen | 6 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 800, 850, 900, 1700(AWS), 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 26, 28, 29, 32, 38, 39, 40, 41, 46, 66 |
| Announced | 2018-08-30 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 158 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 193 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP65/IP68 |
| Type | P-OLED |
|---|---|
| Size | 6 inches |
| Resolution | 1,440 / 2,880 / 18:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 845 |
| CPU | Kryo 385 / 8 / 2.7 |
| GPU | Adreno 630 |
| Internal | 64 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Single Motion Eye Camera |
|---|---|
| Features | Motion Eye, Predictive Capture, 3D Creator, Quick Launch |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60, 1080p / 30 |
| Megapixels | 13 |
|---|---|
| Features | Display Flash, Wide-angle mode, Bokeh effect, 3D Creator |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dynamic Vibration System (DVS), DSEE HX, ClearAudio+ |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 3.1 Gen 1 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 3300 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | 9 W |
| Colors | Black, White Silver, Forest Green, Bordeaux Red |
|---|