Huawei pura70 pro
Summary
| Price (USD) | $900 |
|---|---|
| RAM (GB) | 12 GB |
| Battery (mAH) | 5,050 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.8" |
| Brand | Huawei | Model | pura70 pro |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 900 | RAM (GB) | 12 |
| Storage (GB) | 512 | OS | HarmonyOS (China) / EMUI (Global) |
| OS Version | 4.2 | Battery | 5050 |
| Screen | 6.8 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | Supported (Bands vary by region/software, officially marketed as 4G in some regions due to sanctions) |
| Announced | 2024-04-18 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 162.6 mm |
|---|---|
| Width | 75.1 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 220 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | LTPO OLED |
|---|---|
| Size | 6.8 inches |
| Resolution | 1,260 / 2,844 / 20:9 |
| Protection | Kunlun Glass 2 |
| OS | HarmonyOS (China) / EMUI (Global) |
|---|---|
| OS Version | 4.2 (HarmonyOS) / 14.2 (EMUI) |
| Chipset Brand | HiSilicon |
| Chipset Model | Kirin 9010 |
| CPU | Taishan / 8 / 2.3 |
| GPU | Maleoon 910 |
| Internal | 512 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Setup | Triple Camera XMAGE System |
|---|---|
| Features | XMAGE Styles, Variable Aperture, Snapshot |
| Video | 4K / 60, 1080p / 960 |
| Megapixels | 13 |
|---|---|
| Features | Ultrawide angle, HDR, Panorama |
| Video | 4K / 60, 1080p / 60 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Huawei Histen |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2 |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 3.1 Gen 1 |
| Type | Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 5050 mAh |
| Wired Charging | 100 W |
| Wireless Charging | 80 W |
| Colors | Black, White, Purple |
|---|---|
| Price | PKR 249999 |