Sony Xperia 10 Plus
Summary
| Price (USD) | $430 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 3,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.5" |
| Brand | Sony | Model | Xperia 10 Plus |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 430 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 64 | OS | Android |
| OS Version | 9 | Battery | 3000 |
| Screen | 6.5 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 32, 38 |
| Announced | 2019-02-25 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 167 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 180 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,520 / 21:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 636 |
| CPU | Kryo 260 / 8 / 1.8 |
| GPU | 509 |
| Internal | 64 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Dual Camera |
|---|---|
| Features | HDR, Panorama, Bokeh effect, 21:9 Movie recording |
| Video | 4K / 30, 1080p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | HDR, Portrait selfie effects, Display Flash |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | DSEE HX, SmartAmplifier, Virtual Phones Technology |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 ac) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 3000 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Black, Silver, Navy, Gold |
|---|