Motorola Moto G56 5G
Summary
| Price (USD) | $260 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 5,200 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.72" |
| Brand | Motorola | Model | Moto G56 5G |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 260 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 15 | Battery | 5200 |
| Screen | 6.72 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 66 |
|---|---|
| 5G bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78 |
| Announced | 2025-05-29 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 165.8 mm |
|---|---|
| Width | 76.3 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 200 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP68/IP69 |
| Type | LTPS LCD |
|---|---|
| Size | 6.72 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,400 / 20:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 15 |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Dimensity 7060 |
| CPU | ARM / 8 / 2.6 |
| GPU | BXM-8-256 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | 50 MP main + 8 MP ultrawide |
|---|---|
| Features | HDR, Night mode, Ultra-wide capture |
| Video | 1080p / 60 |
| Megapixels | 32 |
|---|---|
| Features | Auto-HDR |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dolby Atmos |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB-C |
| USB Version | USB 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 5200 mAh |
| Wired Charging | 30 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Black Oyster, Gray Mist, Dazzling Blue, Dill (Green) |
|---|---|
| Price | PKR 50999 |