Motorola Moto G Play (2025)
Summary
| Price (USD) | $200 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 5,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.7" |
| Brand | Motorola | Model | Moto G Play (2025) |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 199.99 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 64 | OS | Android |
| OS Version | 15 | Battery | 5000 |
| Screen | 6.7 |
| 2G bands | GSM 850, GSM 900, GSM 1800, GSM 1900 |
|---|---|
| 3G bands | WCDMA 1, WCDMA 2, WCDMA 4, WCDMA 5, WCDMA 8 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66, 71 |
| 5G bands | n2, n5, n7, n25, n66, n71, n77, n78 |
| Announced | 2025-02-06 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 167.1 mm |
|---|---|
| Width | 76.3 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 193 g |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1,604 / 720 / 20:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 15 |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Dimensity 6300 |
| CPU | 64-bit ARM / 8 / 2.4 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal | 64 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Dual camera (50MP main + 2MP macro) |
|---|---|
| Features | Auto-HDR, Panorama, Night Mode |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 16 |
|---|---|
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Bass Boost |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-ion |
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 30 W |
| Wireless Charging | W |
| Price | PKR 55521 |
|---|