Motorola Razr Ultra (2025)
Summary
| Price (USD) | $1,299 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| Battery (mAH) | 4,700 mAh |
| Screen Size (inches) | 7" |
| Brand | Motorola | Model | Razr Ultra (2025) |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 1299 | RAM (GB) | 16 |
| Storage (GB) | 512 | OS | Android |
| OS Version | 15 | Battery | 4700 |
| Screen | 7 |
| Announced | 2025-04-24 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 171.48 mm |
|---|---|
| Width | 73.99 mm |
| Thickness | 7.19 mm |
| Weight | 199 g |
| SIM | Nano-SIM + eSIM / Dual Nano-SIM |
| Water/Dust | IP48 |
| Type | Foldable LTPO AMOLED (inner) + External Cover p-OLED |
|---|---|
| Size | 7 inches |
| Resolution | 2,640 / 1,080 |
| Protection | Gorilla Glass (cover) / Ultra-thin glass (foldable) — hinge reinforced |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 15 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Performance Cores: N/A | Efficiency Cores: N/A |
| GPU | Adreno 830 |
| Internal | 512 GB |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Setup | 50 MP (wide) + 50 MP (ultra-wide) |
|---|---|
| Features | Auto-HDR, Panorama, Pro Mode |
| Video | 4K / 60 |
| Megapixels | 50 |
|---|---|
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video | 4K / 60 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Stereo sound tuning, Dolby Atmos |
| WLAN | Wi-Fi 6E/7 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, Galileo, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB-C |
| USB Version | USB 3.x |
| Type | Li-Polymer |
|---|---|
| Capacity | 4700 mAh |
| Wired Charging | 68 W |
| Wireless Charging | 30 W |
| Colors | Rio Red, Scarab, Mountain Trail (wood), Cabaret |
|---|---|
| Price | PKR 229999 |