Alcatel Pixi 4 (4.0)
Summary
| Price (USD) | $70 |
|---|---|
| RAM (GB) | 512 GB |
| Battery (mAH) | 1,500 mAh |
| Screen Size (inches) | 4" |
| Brand | Alcatel | Model | Pixi 4 (4.0) |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 70 | RAM (GB) | 512 |
| Storage (GB) | 4 | OS | Android |
| OS Version | 6 | Battery | 1500 |
| Screen | 4 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | UMTS 850, 900, 1900, 2100 |
| Announced | Jun 2016 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 121.3 mm |
|---|---|
| Width | 64.4 mm |
| Thickness | 9.7 mm |
| Weight | 110 g |
| SIM | micro-SIM (3FF) |
| Water/Dust | Not supported |
| Type | TFT LCD |
|---|---|
| Size | 4 inches |
| Resolution | 480 / 800 / 5:3 |
| Protection | Not supported |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 6.0 Marshmallow |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | MT6580M |
| CPU | 32bit / 4 / 1.3 |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Internal | 4 GB |
|---|---|
| RAM | 512 MB |
| Setup | Single Camera |
|---|---|
| Features | Face detection, Smile detection, Touch focus |
| Video | HD (1280x720) / 30 |
| Megapixels | 2 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Video | VGA (640x480) |
| Loudspeaker | No |
|---|
| WLAN | 802.11 b/g/n [wifi4] |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0 |
| Positioning | A-GPS, GeoTagging |
| NFC | No |
| USB Type | MicroUSB |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 1500 mAh |
| Wired Charging | W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Black, White, Pink |
|---|---|
| Price | EUR 60 |