Summary
| Price (USD) | $22,400 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Petrol |
| Seats | 2 |
| Body Type | Convertible |
| Price (USD) | $22,400 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Petrol |
| Seats | 2 |
| Body Type | Convertible |
| Brand | Mazda |
|---|---|
| Model | MX-5 |
| Variant | Roadster S |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 22400 |
| Country of Sale | Japan |
| Country of Origin | Japan |
| Launch Date | 2026 |
| Production Status | Active |
| Body Type | Convertible |
| Vehicle Class | Sports Car |
| Seating Capacity | 2 |
| Assembly Location | Hiroshima, Japan |
| Engine Code | P5-VPS |
|---|---|
| Engine Type | Petrol |
| Engine Layout | Front-Midship |
| Engine Orientation | Longitudinal |
| Displacement | 1496 cc |
| Configuration | Inline 4 |
| Cylinders | 4 |
| Bore | 74.5 mm |
| Stroke | 85.8 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | Dual S-VT |
| Aspiration | Naturally Aspirated |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Power | 132 hp |
| Power (kW) | 97 kW |
| Torque | 152 Nm |
| Torque (lb-ft) | 112 lb-ft |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| Gearbox Speeds | 6 |
| Drivetrain | RWD |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 3915 mm |
|---|---|
| Width | 1735 mm |
| Height | 1230 mm |
| Wheelbase | 2310 mm |
| Curb Weight | 1015 kg |
| Payload | kg |
| Boot Space | 130 liters (seats_up) |
| Top Speed | 204 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 8.3 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | kg |
| Towing (Braked) | kg |
| Max Tongue Weight | kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Recommended Octane | 95 |
| Tank Capacity | 45 liters |
| Annual Fuel Cost | JPY |
| Airbags | 4 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | No |
| Seat Material | Fabric |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | No |
| Wireless Charging | No |
| Headlights Type | LED |
|---|---|
| Sunroof | No |
| Panoramic Roof | No |
| System | Mazda Connect |
|---|---|
| Display Size | 8.8 inch |
| Apple CarPlay | Wired |
| Android Auto | Wired |
| Speakers | 6 |
| Audio Brand | Mazda Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.