Summary
| Price (USD) | $24,800 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Electric |
| Seats | 5 |
| Body Type | Liftback Sedan |
| Price (USD) | $24,800 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Electric |
| Seats | 5 |
| Body Type | Liftback Sedan |
| Brand | Mazda |
|---|---|
| Model | EZ-6 |
| Variant | BEV 600km Zhizun Edition |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 24800 |
| Country of Sale | China |
| Country of Origin | Japan |
| Launch Date | 2024-10-26 |
| Production Status | In Production |
| Body Type | Liftback Sedan |
| Vehicle Class | Mid-size Car |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Nanjing, China (Changan Mazda) |
| Engine Type | Electric |
|---|---|
| Engine Layout | Rear-motor |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 0 cc |
| Cylinders | 0 |
| Bore | mm |
| Stroke | mm |
| Power | 258 hp |
| Power (kW) | 190 kW |
| Torque | 320 Nm |
| Torque (lb-ft) | 236 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 1 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Length | 4921 mm |
|---|---|
| Width | 1890 mm |
| Height | 1485 mm |
| Wheelbase | 2895 mm |
| Curb Weight | 1962 kg |
| Payload | 425 kg |
| Boot Space | 350 liters (seats_up) |
| Top Speed | 170 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 6.8 sec |
| Lateral Acceleration | 0.85 g |
| Braking Distance | 36.5 m |
| Towing (Unbraked) | 0 kg |
| Towing (Braked) | 0 kg |
| Max Tongue Weight | 0 kg |
| Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Tank Capacity | 0 liters |
| Annual Fuel Cost | CNY |
| Airbags | 9 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Premium Nappa Leather |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | Yes |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | Adaptive LED Matrix |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | Yes |
| System | Qualcomm Snapdragon 8155 |
|---|---|
| Display Size | 14.6 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 14 |
| Audio Brand | Sony |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.