Summary
| Price (USD) | $27,500 |
|---|---|
| Powertrain | Diesel |
| Engine Type | Diesel |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Price (USD) | $27,500 |
|---|---|
| Powertrain | Diesel |
| Engine Type | Diesel |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Brand | Mazda |
|---|---|
| Model | 3 |
| Variant | Fastback XD-S Package |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 27500 |
| Country of Sale | Japan |
| Country of Origin | Japan |
| Launch Date | 2026 |
| Production Status | Active |
| Body Type | Hatchback |
| Vehicle Class | Compact car |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Hofu, Yamaguchi, Japan |
| Engine Code | S8-DPTS |
|---|---|
| Engine Type | Diesel |
| Engine Layout | Front |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 1756 cc |
| Configuration | Inline 4 |
| Cylinders | 4 |
| Bore | 79 mm |
| Stroke | 89.7 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | DOHC |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 14.8:1 |
| Power | 116 hp |
| Power (kW) | 85 kW |
| Torque | 270 Nm |
| Torque (lb-ft) | 199 lb-ft |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| Gearbox Speeds | 6 |
| Drivetrain | FWD |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4460 mm |
|---|---|
| Width | 1795 mm |
| Height | 1435 mm |
| Wheelbase | 2725 mm |
| Curb Weight | 1350 kg |
| Payload | kg |
| Boot Space | 334 liters (seats_up) |
| Top Speed | 200 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 10.5 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | kg |
| Towing (Braked) | kg |
| Max Tongue Weight | kg |
| Fuel Type | Diesel |
|---|---|
| Tank Capacity | 51 liters |
| Annual Fuel Cost | JPY |
| Airbags | 7 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Leather |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | No |
| System | Mazda Connect |
|---|---|
| Display Size | 10.25 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 12 |
| Audio Brand | Bose |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.