Summary
| Price (USD) | $48,200 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Electric |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Price (USD) | $48,200 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Electric |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Brand | Skoda |
|---|---|
| Model | Elroq |
| Variant | 85 |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 48200 |
| Country of Sale | Czech Republic |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Launch Date | 2025-01-22 |
| Production Status | Active |
| Body Type | SUV |
| Vehicle Class | Compact SUV |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Mladá Boleslav, Czech Republic |
| Engine Code | APP550 |
|---|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Layout | Rear-mounted |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | cc |
| Configuration | Electric Motor |
| Cylinders | 0 |
| Bore | mm |
| Stroke | mm |
| Valves / Cylinder | 0 |
| Power | 286 hp |
| Power (kW) | 210 kW |
| Torque | 545 Nm |
| Torque (lb-ft) | 402 lb-ft |
| Transmission | Single-speed automatic |
| Gearbox Speeds | 1 |
| Drivetrain | RWD |
| Final Drive Ratio | 4.389 |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4488 mm |
|---|---|
| Width | 1884 mm |
| Height | 1625 mm |
| Wheelbase | 2765 mm |
| Curb Weight | 2125 kg |
| Payload | 600 kg |
| Boot Space | 470 liters (seats_up) |
| Top Speed | 180 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 6.6 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | 750 kg |
| Towing (Braked) | 1000 kg |
| Max Tongue Weight | 75 kg |
| Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Tank Capacity | 0 liters |
| Annual Fuel Cost | CZK |
| Airbags | 9 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | No |
| Seat Material | Loft Fabric (Recycled PET) |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED |
|---|---|
| Sunroof | No |
| Panoramic Roof | No |
| System | Skoda Connect |
|---|---|
| Display Size | 13 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 8 |
| Audio Brand | Skoda Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.