Summary
| Price (USD) | $36,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Hybrid |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Price (USD) | $36,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Hybrid |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Brand | Mazda |
|---|---|
| Model | 2 Hybrid |
| Variant | Homura Plus |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 36500 |
| Country of Sale | France |
| Country of Origin | Japan |
| Launch Date | 2026 |
| Production Status | Active |
| Body Type | Hatchback |
| Vehicle Class | Supermini |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Onnaing, France |
| Engine Code | M15A-FXE |
|---|---|
| Engine Type | Hybrid |
| Engine Layout | Front |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 1490 cc |
| Configuration | Inline 3 |
| Cylinders | 3 |
| Bore | 80.5 mm |
| Stroke | 97.6 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | VVT-i |
| Aspiration | Naturally Aspirated |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Power | 116 hp |
| Power (kW) | 85 kW |
| Torque | 120 Nm |
| Torque (lb-ft) | 88 lb-ft |
| Transmission | e-CVT |
| Gearbox Speeds | 1 |
| Drivetrain | FWD |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 3940 mm |
|---|---|
| Width | 1745 mm |
| Height | 1500 mm |
| Wheelbase | 2560 mm |
| Curb Weight | 1160 kg |
| Payload | 455 kg |
| Boot Space | 286 liters (seats_up) |
| Top Speed | 175 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 9.7 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | 450 kg |
| Towing (Braked) | 450 kg |
| Max Tongue Weight | kg |
| Fuel Type | Petrol/Hybrid |
|---|---|
| Recommended Octane | 95 |
| Tank Capacity | 36 liters |
| Annual Fuel Cost | EUR |
| Airbags | 7 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | No |
| Seat Material | Synthetic Leather |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | No |
| System | Mazda Connect |
|---|---|
| Display Size | 10.5 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 6 |
| Audio Brand | Mazda Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.