Summary
| Price (USD) | $40,291 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Petrol |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Price (USD) | $40,291 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Petrol |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Brand | Mazda |
|---|---|
| Model | CX-30 |
| Variant | 2.0L High Premium+ |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 40291 |
| Country of Sale | Malaysia |
| Country of Origin | Japan |
| Launch Date | 2026 |
| Production Status | Active |
| Body Type | SUV |
| Vehicle Class | Compact Crossover |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Kulim, Kedah |
| Engine Code | Skyactiv-G 2.0 |
|---|---|
| Engine Type | Petrol |
| Engine Layout | Front-engine |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 1998 cc |
| Configuration | Inline 4 |
| Cylinders | 4 |
| Bore | 83.5 mm |
| Stroke | 91.2 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | Dual S-VT |
| Aspiration | Naturally Aspirated |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Power | 162 hp |
| Power (kW) | 121 kW |
| Torque | 213 Nm |
| Torque (lb-ft) | 157 lb-ft |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| Gearbox Speeds | 6 |
| Drivetrain | FWD |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4395 mm |
|---|---|
| Width | 1795 mm |
| Height | 1540 mm |
| Wheelbase | 2655 mm |
| Curb Weight | 1436 kg |
| Payload | kg |
| Boot Space | 430 liters (seats_up) |
| Top Speed | 196 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 9.7 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | kg |
| Towing (Braked) | kg |
| Max Tongue Weight | kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Recommended Octane | 95 |
| Tank Capacity | 51 liters |
| Annual Fuel Cost | USD |
| Airbags | 7 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Leather |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | No |
| System | Mazda Connect |
|---|---|
| Display Size | 8.8 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 12 |
| Audio Brand | Bose |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.