Summary
| Price (USD) | $41,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Diesel Mild Hybrid |
| Seats | 6 |
| Body Type | SUV |
| Price (USD) | $41,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Diesel Mild Hybrid |
| Seats | 6 |
| Body Type | SUV |
| Brand | Mazda |
|---|---|
| Model | CX-80 |
| Variant | XD Hybrid Premium Sports |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 41500 |
| Country of Sale | Japan |
| Country of Origin | Japan |
| Launch Date | 2024-10-10 |
| Production Status | In Production |
| Body Type | SUV |
| Vehicle Class | Large Luxury SUV |
| Seating Capacity | 6 |
| Assembly Location | Hofu Plant No. 2, Japan |
| Engine Code | T3-VPTS |
|---|---|
| Engine Type | Diesel Mild Hybrid |
| Engine Layout | Front-engine |
| Engine Orientation | Longitudinal |
| Displacement | 3283 cc |
| Configuration | In-line 6 |
| Cylinders | 6 |
| Bore | 86 mm |
| Stroke | 94.2 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | DOHC 24-valve |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 15.2:1 |
| Power | 254 hp |
| Power (kW) | 187 kW |
| Torque | 550 Nm |
| Torque (lb-ft) | 406 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 8 |
| Drivetrain | All-Wheel Drive (i-ACTIV AWD) |
| Final Drive Ratio | 3.692 |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4990 mm |
|---|---|
| Width | 1890 mm |
| Height | 1710 mm |
| Wheelbase | 3120 mm |
| Curb Weight | 2030 kg |
| Payload | 330 kg |
| Boot Space | 258 liters (all seats up) |
| Top Speed | 219 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 8.4 sec |
| Lateral Acceleration | 0.85 g |
| Braking Distance | 37 m |
| Towing (Unbraked) | 750 kg |
| Towing (Braked) | 2500 kg |
| Max Tongue Weight | 100 kg |
| Fuel Type | Diesel |
|---|---|
| Recommended Octane | Diesel |
| Tank Capacity | 74 liters |
| Annual Fuel Cost | JPY 1100 |
| Airbags | 10 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Nappa Leather |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | Yes |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | Adaptive LED Matrix |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | Yes |
| System | Mazda Connect |
|---|---|
| Display Size | 12.3 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 12 |
| Audio Brand | Bose |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.