ROG Phone 8 Pro
Summary
| Price (USD) | $1,199 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| Battery (mAH) | 5,500 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.78" |
| Brand | ROG | Model | Phone 8 Pro |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 1199 | RAM (GB) | 16 |
| Storage (GB) | 512 | OS | Android |
| OS Version | 14 | Battery | 5500 |
| Screen | 6.78 |
| Announced | 2024-01-09 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 163.8 mm |
|---|---|
| Width | 76.8 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 225 g |
| SIM | Dual Nano-SIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | AMOLED (LTPO) |
|---|---|
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,400 / 20:9 |
| Protection | Gorilla Glass Victus 2 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 14 (at launch) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 8 Gen 3 (SM8650) |
| CPU | 1× Cortex-X4 + 5× Cortex-A720 + 2× Cortex-A520 / 8 / 3.3 |
| GPU | Adreno 750 |
| Internal | 512 GB |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Setup | Triple camera |
|---|---|
| Features | Pro video, Take photo while recording (except 8K) |
| Video | 8K / 24, 4K / 60, 1080p / 60, 720p / 60 |
| Megapixels | 32 |
|---|---|
| Features | RGBW sensor, 1.4µm binned (8MP output), 0.7× ultrawide selfie toggle |
| Video | 1080p / 30, 720p / 60 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dirac Virtuo Headphone Spatial, AudioWizard profiles |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11be) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS (L1/L5), GLONASS (L1), Galileo (E1/E5a), BeiDou (B1i/B1c/B2a), QZSS (L1/L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB-C (bottom + side) |
| USB Version | Bottom: USB 2.0; Side: USB 3.2 Gen 2 (DP Alt-Mode) |
| Type | Li-ion |
|---|---|
| Capacity | 5500 mAh |
| Wired Charging | 65 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Colors | Phantom Black, Rebel Grey |
|---|---|
| Price | USD 1499 |