Summary
| Price (USD) | $22,100 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Combustion |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Price (USD) | $22,100 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Combustion |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Brand | Skoda |
|---|---|
| Model | Kamiq |
| Variant | Selection |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 22100 |
| Country of Sale | Czech Republic |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Launch Date | 2024-05 |
| Production Status | Active |
| Body Type | SUV |
| Vehicle Class | Crossover |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Mlada Boleslav, Czech Republic |
| Engine Code | EA211 |
|---|---|
| Engine Type | Combustion |
| Engine Layout | Front-mounted |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 999 cc |
| Configuration | In-line |
| Cylinders | 3 |
| Bore | 74.5 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | Variable |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 10.5 |
| Power | 116 hp |
| Power (kW) | 85 kW |
| Torque | 200 Nm |
| Torque (lb-ft) | 148 lb-ft |
| Transmission | 6-speed Manual |
| Gearbox Speeds | 6 |
| Drivetrain | FWD |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4241 mm |
|---|---|
| Width | 1793 mm |
| Height | 1531 mm |
| Wheelbase | 2651 mm |
| Curb Weight | 1215 kg |
| Payload | 556 kg |
| Boot Space | 400 liters (seats_up) |
| Top Speed | 196 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 9.7 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | 610 kg |
| Towing (Braked) | 1200 kg |
| Max Tongue Weight | 75 kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Recommended Octane | 95 |
| Tank Capacity | 50 liters |
| Annual Fuel Cost | CZK |
| Airbags | 9 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | No |
| 360 Camera | No |
| Seat Material | Cloth (Selection Loft) |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED |
|---|---|
| Sunroof | No |
| Panoramic Roof | No |
| System | Skoda Connect |
|---|---|
| Display Size | 8.25 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 8 |
| Audio Brand | Skoda Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.