Summary
| Price (USD) | $19,500 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Combustion |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Price (USD) | $19,500 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Combustion |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Brand | Skoda |
|---|---|
| Model | Fabia |
| Variant | Selection |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 19500 |
| Country of Sale | Czech Republic |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Launch Date | 2025-09 |
| Production Status | Active |
| Body Type | Hatchback |
| Vehicle Class | Supermini |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Mlada Boleslav, Czech Republic |
| Engine Code | EA211 |
|---|---|
| Engine Type | Combustion |
| Engine Layout | Front-mounted |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 999 cc |
| Configuration | In-line |
| Cylinders | 3 |
| Bore | 74.5 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | Variable |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 10.5 |
| Power | 95 hp |
| Power (kW) | 70 kW |
| Torque | 175 Nm |
| Torque (lb-ft) | 129 lb-ft |
| Transmission | 5-speed Manual |
| Gearbox Speeds | 5 |
| Drivetrain | FWD |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4108 mm |
|---|---|
| Width | 1780 mm |
| Height | 1459 mm |
| Wheelbase | 2564 mm |
| Curb Weight | 1165 kg |
| Payload | 505 kg |
| Boot Space | 380 liters (seats_up) |
| Top Speed | 190 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 10.7 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | 580 kg |
| Towing (Braked) | 1000 kg |
| Max Tongue Weight | 50 kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Recommended Octane | 95 |
| Tank Capacity | 40 liters |
| Annual Fuel Cost | CZK |
| Airbags | 6 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | No |
| Rear View Camera | No |
| 360 Camera | No |
| Seat Material | Cloth |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | No |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | No |
| Wireless Charging | No |
| Headlights Type | LED |
|---|---|
| Sunroof | No |
| Panoramic Roof | No |
| System | Swing |
|---|---|
| Display Size | 8.25 inch |
| Apple CarPlay | Wired |
| Android Auto | Wired |
| Speakers | 4 |
| Audio Brand | Skoda Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.