Summary
| Price (USD) | $15,200 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Hybrid |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Price (USD) | $15,200 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Hybrid |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Brand | MG |
|---|---|
| Model | MG3 |
| Variant | Hybrid+ |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 15200 |
| Country of Sale | China |
| Country of Origin | China |
| Launch Date | 2024-02-26 |
| Production Status | In Production |
| Body Type | Hatchback |
| Vehicle Class | Subcompact Car |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Nanjing, China |
| Engine Code | L3A |
|---|---|
| Engine Type | Hybrid |
| Engine Layout | Front-engine |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 1498 cc |
| Configuration | In-line |
| Cylinders | 4 |
| Bore | 75 mm |
| Stroke | 84.8 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | DOHC 16-valve Atkinson Cycle |
| Aspiration | Naturally Aspirated |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Power | 102 hp |
| Power (kW) | 75 kW |
| Torque | 128 Nm |
| Torque (lb-ft) | 94 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4113 mm |
|---|---|
| Width | 1797 mm |
| Height | 1502 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Curb Weight | 1308 kg |
| Payload | 458 kg |
| Boot Space | 293 liters (seats_up) |
| Top Speed | 170 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 8 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | 38 m |
| Towing (Unbraked) | 500 kg |
| Towing (Braked) | 500 kg |
| Max Tongue Weight | 50 kg |
| Fuel Type | Petrol Hybrid |
|---|---|
| Recommended Octane | 92 RON |
| Tank Capacity | 36 liters |
| Annual Fuel Cost | CNY |
| Airbags | 6 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | PVC + Fabric |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Headlights Type | LED Hunting Eye |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | No |
| System | MG iSMART |
|---|---|
| Display Size | 10.25 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 6 |
| Audio Brand | MG Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.