Summary
| Price (USD) | $39,000 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | inline 4-cylinder |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Price (USD) | $39,000 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | inline 4-cylinder |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Brand | Audi |
|---|---|
| Model | A3 |
| Variant | Sportback 35 TFSI S tronic (MHEV) |
| Year | 2025 |
| MSRP (USD) | 39000 |
| Country of Sale | Germany |
| Country of Origin | Germany |
| Launch Date | March 2024 (for ordering) |
| Production Status | in production |
| Body Type | Hatchback |
| Vehicle Class | Compact car |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Ingolstadt, Germany |
| Engine Type | inline 4-cylinder |
|---|---|
| Engine Layout | Transverse |
| Displacement | 1498 cc |
| Configuration | DOHC |
| Cylinders | 4 |
| Bore | mm |
| Stroke | mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Aspiration | Turbocharged |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Power | 150 PS |
| Power (kW) | 110 kW |
| Torque | 250 Nm |
| Torque (lb-ft) | 184 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 7 |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4343 mm |
|---|---|
| Width | 1816 mm |
| Height | 1449 mm |
| Wheelbase | 2630 mm |
| Curb Weight | 1390 kg |
| Payload | kg |
| Boot Space | 380 liters (seats_up) |
| Top Speed | 224 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 8.1 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | 690 kg |
| Towing (Braked) | 1500 kg |
| Max Tongue Weight | kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Tank Capacity | 45 liters |
| Annual Fuel Cost | USD |
| Airbags | 6 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | No |
| Seat Material | Fabric (standard), Dinamica/leatherette (S line) |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED |
|---|
| System | MMI Navigation plus with MMI touch |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 6 |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.