Summary
| Price (USD) | $36,120 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Electric |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Price (USD) | $36,120 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Electric |
| Seats | 5 |
| Body Type | Hatchback |
| Brand | MG |
|---|---|
| Model | MG4 EV |
| Variant | XPower AWD |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 36120 |
| Country of Sale | Malaysia |
| Country of Origin | China |
| Launch Date | 2024-03-27 |
| Production Status | In Production |
| Body Type | Hatchback |
| Vehicle Class | Compact Car |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Ningde, Fujian, China (CBU) |
| Engine Type | Electric |
|---|---|
| Engine Layout | Front & Rear Motor |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 0 cc |
| Cylinders | 0 |
| Bore | mm |
| Stroke | mm |
| Power | 435 hp |
| Power (kW) | 320 kW |
| Torque | 600 Nm |
| Torque (lb-ft) | 443 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 1 |
| Drivetrain | All-Wheel Drive (AWD) |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4287 mm |
|---|---|
| Width | 1836 mm |
| Height | 1516 mm |
| Wheelbase | 2705 mm |
| Curb Weight | 1803 kg |
| Payload | 458 kg |
| Boot Space | 363 liters (seats_up) |
| Top Speed | 200 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 3.8 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | 33.9 m |
| Towing (Unbraked) | 500 kg |
| Towing (Braked) | 500 kg |
| Max Tongue Weight | 50 kg |
| Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Tank Capacity | 0 liters |
| Annual Fuel Cost | MYR |
| Airbags | 6 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Leather Style & Alcantara |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED Projector |
|---|---|
| Sunroof | No |
| Panoramic Roof | No |
| System | MG i-SMART |
|---|---|
| Display Size | 12.3 inch |
| Apple CarPlay | Wired |
| Android Auto | Wired |
| Speakers | 6 |
| Audio Brand | MG Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.