Sony Xperia XZ
Summary
| Price (USD) | $699 |
|---|---|
| RAM (GB) | 3 GB |
| Battery (mAH) | 2,900 mAh |
| Screen Size (inches) | 5.2" |
| Brand | Sony | Model | Xperia XZ |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 699 | RAM (GB) | 3 |
| Storage (GB) | 32 | OS | Android |
| OS Version | 6 | Battery | 2900 |
| Screen | 5.2 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 800, 850, 900, 1700(AWS), 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 26, 28, 29, 32, 38, 39, 40, 41 |
| Announced | 2016-09-01 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 146 mm |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 161 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP65/IP68 |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5.2 inches |
| Resolution | 1,080 / 1,920 / 16:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 820 |
| CPU | Quad-core / 4 / 2.15 |
| GPU | 530 |
| Internal | 32 GB |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Setup | Single 23MP Shooter |
|---|---|
| Features | Predictive Hybrid Autofocus, RGBC-IR sensor, Manual Mode (Shutter speed) |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60, 1080p / 30 |
| Megapixels | 13 |
|---|---|
| Features | Low-light sensor, Wide-angle lens |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | DSEE HX, ClearAudio+, S-Force Front Surround |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2 |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 2900 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Mineral Black, Platinum, Forest Blue, Deep Pink |
|---|