Samsung Galaxy S22+
Summary
| Price (USD) | $999 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 4,500 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.6" |
| Brand | Samsung | Model | Galaxy S22+ |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 999 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 128 | OS | Android |
| OS Version | 12 | Battery | 4500 |
| Screen | 6.6 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | Multiple bands (region dependent) |
| 5G bands | SA/NSA Sub-6 |
| Announced | 2022-02-09 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 157.4 mm |
|---|---|
| Width | 75.8 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 195 g |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
|---|---|
| Size | 6.6 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,340 / 19.5:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 12 |
| Chipset Brand | Samsung / Qualcomm |
| Chipset Model | Exynos 2200 (Global) / Snapdragon 8 Gen 1 (USA/China) |
| CPU | Octa-core / 8 / 2.8 |
| GPU | Xclipse 920 / Adreno 730 |
| Internal | 128 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Triple Camera |
|---|---|
| Features | Auto-HDR, Panorama, Pro Mode, Director's View |
| Video | 8K / 24, 4K / 60 |
| Megapixels | 10 |
|---|---|
| Features | Auto-HDR, Portrait Mode |
| Video | 4K / 60, 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dolby Atmos |
| WLAN | Wi-Fi 6E |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | USB 3.2 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 4500 mAh |
| Wired Charging | 45 W |
| Wireless Charging | 15 W |
| Price | PKR 204999 |
|---|