Summary
| Price (USD) | $42,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Combustion |
| Seats | 5 |
| Body Type | Wagon |
| Price (USD) | $42,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Combustion |
| Seats | 5 |
| Body Type | Wagon |
| Brand | Skoda |
|---|---|
| Model | Superb Wagon |
| Variant | Selection 1.5 TSI mHEV |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 42500 |
| Country of Sale | Slovakia |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Launch Date | 2024-05 |
| Production Status | Active |
| Body Type | Wagon |
| Vehicle Class | Large Family Car |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Bratislava, Slovakia |
| Engine Code | EA211 evo2 |
|---|---|
| Engine Type | Combustion |
| Engine Layout | Front-mounted |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 1498 cc |
| Configuration | In-line |
| Cylinders | 4 |
| Bore | 74.5 mm |
| Stroke | 85.9 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | Variable |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 12.5 |
| Power | 150 hp |
| Power (kW) | 110 kW |
| Torque | 250 Nm |
| Torque (lb-ft) | 184 lb-ft |
| Transmission | 7-speed Automatic |
| Gearbox Speeds | 7 |
| Drivetrain | FWD |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4902 mm |
|---|---|
| Width | 1849 mm |
| Height | 1482 mm |
| Wheelbase | 2841 mm |
| Curb Weight | 1575 kg |
| Payload | 535 kg |
| Boot Space | 690 liters (seats_up) |
| Top Speed | 222 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 9.3 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | 750 kg |
| Towing (Braked) | 1600 kg |
| Max Tongue Weight | 80 kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Recommended Octane | 95 |
| Tank Capacity | 66 liters |
| Annual Fuel Cost | EUR |
| Airbags | 10 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Fabric/Leatherette (Selection Loft) |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | Yes |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED Matrix |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | No |
| System | Skoda Connect |
|---|---|
| Display Size | 13 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 8 |
| Audio Brand | Skoda Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.