Summary
| Price (USD) | $13,586 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Internal Combustion Engine |
| Seats | 5 |
| Body Type | Sedan |
| Price (USD) | $13,586 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Internal Combustion Engine |
| Seats | 5 |
| Body Type | Sedan |
| Brand | MG |
|---|---|
| Model | MG5 |
| Variant | 300TGI Global Flagship Edition |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 13586 |
| Country of Sale | China |
| Country of Origin | China |
| Launch Date | 2025-06-30 |
| Production Status | In Production |
| Body Type | Sedan |
| Vehicle Class | Compact Car |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Nanjing, China |
| Engine Code | 15C4E |
|---|---|
| Engine Type | Internal Combustion Engine |
| Engine Layout | Front-engine |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 1490 cc |
| Configuration | In-line |
| Cylinders | 4 |
| Bore | mm |
| Stroke | mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | DOHC 16-valve |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Power | 181 hp |
| Power (kW) | 133 kW |
| Torque | 285 Nm |
| Torque (lb-ft) | 210 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4715 mm |
|---|---|
| Width | 1842 mm |
| Height | 1473 mm |
| Wheelbase | 2680 mm |
| Curb Weight | 1315 kg |
| Payload | 439 kg |
| Boot Space | 401 liters (seats_up) |
| Top Speed | 200 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 6.9 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | 37 m |
| Towing (Unbraked) | 500 kg |
| Towing (Braked) | kg |
| Max Tongue Weight | kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Recommended Octane | 92 RON |
| Tank Capacity | 50 liters |
| Annual Fuel Cost | CNY |
| Airbags | 6 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Synthetic Leather / Fabric mix |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED Hunting Eye |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | No |
| System | MG iSMART |
|---|---|
| Display Size | 12.3 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 8 |
| Audio Brand | MG Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.