Summary
| Price (USD) | $55,000 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Internal Combustion Engine |
| Seats | 4 |
| Body Type | Coupé |
| Price (USD) | $55,000 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Internal Combustion Engine |
| Seats | 4 |
| Body Type | Coupé |
| Brand | BMW |
|---|---|
| Model | 4 Series Coupé |
| Variant | 420i / 430i / M440i xDrive |
| Year | 2025 |
| MSRP (USD) | 55000 |
| Country of Sale | United Kingdom |
| Country of Origin | Germany |
| Launch Date | 2024 |
| Production Status | Current |
| Body Type | Coupé |
| Vehicle Class | Compact Executive Coupe |
| Seating Capacity | 4 |
| Assembly Location | Dingolfing, Germany |
| Engine Type | Internal Combustion Engine |
|---|---|
| Engine Layout | Inline |
| Displacement | 1998 cc |
| Configuration | I4 |
| Cylinders | 4 |
| Bore | mm |
| Stroke | mm |
| Aspiration | Turbocharged |
| Power | 184 hp |
| Power (kW) | 135 kW |
| Torque | 300 Nm |
| Torque (lb-ft) | lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4768 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1383 mm |
| Wheelbase | 2851 mm |
| Curb Weight | 1600 kg |
| Payload | 490 kg |
| Boot Space | 440 liters (seats_up) |
| Top Speed | 240 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | kg |
| Towing (Braked) | 1600 kg |
| Max Tongue Weight | 75 kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Tank Capacity | 59 liters |
| Annual Fuel Cost | USD |
| ESC | Yes |
|---|---|
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Perforated Sensatec |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED |
|---|
| System | iDrive 8.5 with QuickSelect |
|---|---|
| Display Size | 14.9 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.