Sony Xperia XZ2 Compact
Summary
| Price (USD) | $649 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 2,870 mAh |
| Screen Size (inches) | 5" |
| Brand | Sony | Model | Xperia XZ2 Compact |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 649 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 64 | OS | Android |
| OS Version | 8 | Battery | 2870 |
| Screen | 5 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 800, 850, 900, 1700(AWS), 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 26, 28, 29, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Announced | 2018-02-26 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 135 mm |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Thickness | 12.1 mm |
| Weight | 168 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP65/IP68 |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,160 / 18:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 8.0 (Oreo) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 845 |
| CPU | Kryo 385 / 8 / 2.7 |
| GPU | Adreno 630 |
| Internal | 64 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Single Motion Eye Camera |
|---|---|
| Features | Motion Eye, Predictive Capture, 3D Creator, Manual Mode |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60, 1080p / 30 |
| Megapixels | 5 |
|---|---|
| Features | Display Flash, 3D Creator |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | DSEE HX, ClearAudio+, Stereo Recording |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 3.1 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 2870 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Black, White Silver, Moss Green, Coral Pink |
|---|