Sony Xperia XZ2
Summary
| Price (USD) | $799 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 3,180 mAh |
| Screen Size (inches) | 5.7" |
| Brand | Sony | Model | Xperia XZ2 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 799 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 64 | OS | Android |
| OS Version | 8 | Battery | 3180 |
| Screen | 5.7 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 26, 28, 29, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Announced | 2018-02-26 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 153 mm |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Thickness | 11.1 mm |
| Weight | 198 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP65/IP68 |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5.7 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,160 / 18:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 8.0 (Oreo) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 845 |
| CPU | Kryo 385 / 8 / 2.7 |
| GPU | 630 |
| Internal | 64 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Single Motion Eye Camera |
|---|---|
| Features | 3D Creator, Predictive Capture, Smile Shutter, Manual Mode |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60, 1080p / 960 |
| Megapixels | 5 |
|---|---|
| Features | 3D Creator (Selfie scan) |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | Dynamic Vibration System, S-Force Front Surround, DSEE HX, ClearAudio+ |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 3.1 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 3180 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | 9 W |
| Colors | Liquid Black, Liquid Silver, Deep Green, Ash Pink |
|---|