Sony Xperia XZ1
Summary
| Price (USD) | $600 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 2,700 mAh |
| Screen Size (inches) | 5.2" |
| Brand | Sony | Model | Xperia XZ1 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 600 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 64 | OS | Android |
| OS Version | 8 | Battery | 2700 |
| Screen | 5.2 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 800, 850, 900, 1700, 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 26, 28, 29, 32, 38, 39, 40, 41 |
| Announced | 2017-08-31 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 148 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Thickness | 7.4 mm |
| Weight | 155 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5.2 inches |
| Resolution | 1,080 / 1,920 / 16:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 8.0 (Oreo) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 835 |
| CPU | Kryo 280 / 8 / 2.45 |
| GPU | 540 |
| Internal | 64 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Single Motion Eye Camera |
|---|---|
| Features | 3D Creator, Predictive Capture, Smile Shutter, Manual Mode |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60, 1080p / 30 |
| Megapixels | 13 |
|---|---|
| Features | Display Flash, Wide-angle |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | DSEE HX, ClearAudio+, S-Force Front Surround |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 3.1 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 2700 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Black, Warm Silver, Moonlit Blue, Venus Pink |
|---|