Sony Xperia XA2 Plus
Summary
| Price (USD) | $380 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 3,580 mAh |
| Screen Size (inches) | 6" |
| Brand | Sony | Model | Xperia XA2 Plus |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 380 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 32 | OS | Android |
| OS Version | 8 | Battery | 3580 |
| Screen | 6 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38 |
| Announced | 2018-07-11 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 157 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Thickness | 9.6 mm |
| Weight | 205 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,160 / 18:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 8.0 (Oreo) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 630 |
| CPU | Cortex-A53 / 8 / 2.2 |
| GPU | 508 |
| Internal | 32 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Single Camera |
|---|---|
| Features | HDR, Panorama, Manual Mode |
| Video | 4K / 30, 1080p / 60 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | Portrait Selfie, Wide-angle 120 degree |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | ClearAudio+, Smart Amplifier |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 3580 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Silver, Black, Gold, Green |
|---|