Sony Xperia XA1
Summary
| Price (USD) | $299 |
|---|---|
| RAM (GB) | 3 GB |
| Battery (mAH) | 2,300 mAh |
| Screen Size (inches) | 5" |
| Brand | Sony | Model | Xperia XA1 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 299 | RAM (GB) | 3 |
| Storage (GB) | 32 | OS | Android |
| OS Version | 7 | Battery | 2300 |
| Screen | 5 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850, 900, 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| Announced | 2017-02-27 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 145 mm |
|---|---|
| Width | 67 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 143 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5 inches |
| Resolution | 720 / 1,280 / 16:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 7.0 (Nougat) |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Helio P20 (MT6757) |
| CPU | Cortex-A53 / 8 / 2.3 |
| GPU | Mali-T880MP2 |
| Internal | 32 GB |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Setup | Single Camera |
|---|---|
| Features | Hybrid Autofocus, 5x Clear Image Zoom, Manual Mode |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | Wide-angle lens, Hand shutter |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | xLOUD, Clear Audio+ |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2 |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 2300 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | White, Black, Gold, Pink |
|---|