Sony Xperia XA Ultra
Summary
| Price (USD) | $370 |
|---|---|
| RAM (GB) | 3 GB |
| Battery (mAH) | 2,700 mAh |
| Screen Size (inches) | 6" |
| Brand | Sony | Model | Xperia XA Ultra |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 370 | RAM (GB) | 3 |
| Storage (GB) | 16 | OS | Android |
| OS Version | 6 | Battery | 2700 |
| Screen | 6 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850, 900, 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Announced | 2016-05-17 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 164 mm |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 202 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6 inches |
| Resolution | 1,080 / 1,920 / 16:9 |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Helio P10 (MT6755) |
| CPU | Cortex-A53 / 8 / 2 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Internal | 16 GB |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Setup | Single Camera |
|---|---|
| Features | HDR, Panorama, Object Tracking, Clear Image Zoom (5x) |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 16 |
|---|---|
| Features | Optical Image Stabilization (OIS), Front LED Flash, Hand Shutter, Low-light photography |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | xLOUD, Clear Audio+ |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11a/b/g/n) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1 |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB Type | microUSB |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 2700 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | White, Graphite Black, Lime Gold |
|---|