Sony Xperia XA Dual
Summary
| Price (USD) | $280 |
|---|---|
| RAM (GB) | 2 GB |
| Battery (mAH) | 2,300 mAh |
| Screen Size (inches) | 5" |
| Brand | Sony | Model | Xperia XA Dual |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 280 | RAM (GB) | 2 |
| Storage (GB) | 16 | OS | Android |
| OS Version | 6 | Battery | 2300 |
| Screen | 5 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Announced | 2016-02-22 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 143.6 mm |
|---|---|
| Width | 66.8 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 137.4 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5 inches |
| Resolution | 720 / 1,280 / 16:9 |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Helio P10 |
| CPU | Cortex-A53 / 8 / 2 |
| GPU | T860MP2 |
| Internal | 16 GB |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
| Setup | Single Camera |
|---|---|
| Features | HDR, Panorama, Object Tracking, Manual Mode |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | Autofocus, Wide-angle lens |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | ClearAudio+, xLOUD |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1 |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB Type | microUSB |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 2300 mAh |
| Wired Charging | 10 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | White, Graphite Black, Lime Gold, Rose Gold |
|---|