Sony Xperia R1 Plus
Summary
| Price (USD) | $230 |
|---|---|
| RAM (GB) | 3 GB |
| Battery (mAH) | 2,620 mAh |
| Screen Size (inches) | 5.2" |
| Brand | Sony | Model | Xperia R1 Plus |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 230 | RAM (GB) | 3 |
| Storage (GB) | 32 | OS | Android |
| OS Version | 7.1 | Battery | 2620 |
| Screen | 5.2 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850, 900, 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 40 |
| Announced | 2017-10-27 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 146 mm |
|---|---|
| Width | 73.2 mm |
| Thickness | 8.89 mm |
| Weight | 154 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | TFT LCD |
|---|---|
| Size | 5.2 inches |
| Resolution | 720 / 1,280 / 16:9 |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 7.1 (Nougat) |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 430 |
| CPU | Cortex-A53 / 8 / 1.4 |
| GPU | Adreno 505 |
| Internal | 32 GB |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Setup | Single Camera |
|---|---|
| Features | Predictive Hybrid Autofocus, Object Tracking, Clear Image Zoom (8x) |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | Wide angle lens, Predictive Hybrid AF (Software) |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | ClearAudio+ |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2 |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 2620 mAh |
| Wired Charging | 7.5 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Black, Silver |
|---|