Sony Xperia L3
Summary
| Price (USD) | $220 |
|---|---|
| RAM (GB) | 3 GB |
| Battery (mAH) | 3,300 mAh |
| Screen Size (inches) | 5.7" |
| Brand | Sony | Model | Xperia L3 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 220 | RAM (GB) | 3 |
| Storage (GB) | 32 | OS | Android |
| OS Version | 8.1 | Battery | 3300 |
| Screen | 5.7 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850, 900, 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Announced | 2019-02-01 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 154 mm |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 156 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5.7 inches |
| Resolution | 720 / 1,440 / 18:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 8.1 (Oreo) |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Helio P22 |
| CPU | Cortex-A53 / 8 / 2 |
| GPU | GE8320 |
| Internal | 32 GB |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Setup | Dual Camera |
|---|---|
| Features | HDR, Panorama, Portrait Mode |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | Wide-angle selfie |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | ClearAudio+, Smart Amplifier |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| Positioning | A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 3300 mAh |
| Wired Charging | 18 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Black, Gold, Silver |
|---|