Sony Xperia L2
Summary
| Price (USD) | $250 |
|---|---|
| RAM (GB) | 3 GB |
| Battery (mAH) | 3,300 mAh |
| Screen Size (inches) | 5.5" |
| Brand | Sony | Model | Xperia L2 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 250 | RAM (GB) | 3 |
| Storage (GB) | 32 | OS | Android |
| OS Version | 7.1 | Battery | 3300 |
| Screen | 5.5 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| Announced | 2018-01-08 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 150 mm |
|---|---|
| Width | 78 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Weight | 178 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5.5 inches |
| Resolution | 720 / 1,280 / 16:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | MT6737T |
| CPU | Cortex-A53 / 4 / 1.5 |
| GPU | T720MP2 |
| Internal | 32 GB |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Setup | Single Camera |
|---|---|
| Features | HDR, Clear Image Zoom 3x |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | 120 degree super wide-angle |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | ClearAudio+, Clear Bass |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2 |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 3300 mAh |
| Wired Charging | 7.5 W |
| Wireless Charging | 0 W |
| Colors | Black, Gold, Pink |
|---|