Sony Xperia L1
Summary
| Price (USD) | $180 |
|---|---|
| RAM (GB) | 2 GB |
| Battery (mAH) | 2,620 mAh |
| Screen Size (inches) | 5.5" |
| Brand | Sony | Model | Xperia L1 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 180 | RAM (GB) | 2 |
| Storage (GB) | 16 | OS | Android |
| OS Version | 7 | Battery | 2620 |
| Screen | 5.5 |
| 2G bands | GSM 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850, 900, 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| Announced | 2017-03-20 |
|---|---|
| Status | Discontinued |
| Height | 151 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 180 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 5.5 inches |
| Resolution | 720 / 1,280 / 16:9 |
| Protection | Scratch-resistant glass (Hardness > 6H) |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 7.0 (Nougat) |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | MT6737T |
| CPU | Cortex-A53 / 4 / 1.45 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Internal | 16 GB |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
| Setup | Single Camera |
|---|---|
| Features | HDR, Panorama, Face detection |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 5 |
|---|---|
| Features | 24mm wide-angle |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|---|
| Enhancements | xLOUD, Clear Audio+ |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11a/b/g/n) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2 |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Ion |
|---|---|
| Capacity | 2620 mAh |
| Wired Charging | 5 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Black, White, Pink |
|---|