Summary
| Price (USD) | $24,230 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Internal Combustion Engine |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Price (USD) | $24,230 |
|---|---|
| Powertrain | Petrol |
| Engine Type | Internal Combustion Engine |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Model | C-HR |
| Variant | G-T 1.2L Turbo AWD |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 24230 |
| Country of Sale | Japan |
| Country of Origin | Japan |
| Launch Date | 2025-12-14 |
| Production Status | In Production |
| Body Type | SUV |
| Vehicle Class | Subcompact Crossover SUV |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Iwate Plant, Japan |
| Engine Code | 8NR-FTS |
|---|---|
| Engine Type | Internal Combustion Engine |
| Engine Layout | Front-engine |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 1196 cc |
| Configuration | In-line |
| Cylinders | 4 |
| Bore | 71.5 mm |
| Stroke | 74.5 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | VVT-iW |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Power | 114 hp |
| Power (kW) | 85 kW |
| Torque | 185 Nm |
| Torque (lb-ft) | 136 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 7 |
| Drivetrain | All-Wheel Drive (AWD) |
| Final Drive Ratio | 5.69 |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4360 mm |
|---|---|
| Width | 1795 mm |
| Height | 1565 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Curb Weight | 1460 kg |
| Payload | 385 kg |
| Boot Space | 318 liters (seats_up) |
| Top Speed | 180 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 11.4 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | 41 m |
| Towing (Unbraked) | 720 kg |
| Towing (Braked) | 1100 kg |
| Max Tongue Weight | 75 kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Recommended Octane | 91 RON |
| Tank Capacity | 50 liters |
| Annual Fuel Cost | JPY |
| Airbags | 7 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Fabric + Synthetic Leather |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | Bi-Beam LED |
|---|---|
| Sunroof | No |
| Panoramic Roof | No |
| System | Display Audio |
|---|---|
| Display Size | 8 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 6 |
| Audio Brand | Toyota Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.