Summary
| Price (USD) | $40,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Electric |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Price (USD) | $40,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Electric |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Brand | Opel |
|---|---|
| Model | GRANDLAND |
| Variant | GS Electric |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 40500 |
| Country of Sale | Germany |
| Country of Origin | Germany |
| Launch Date | 2026 |
| Production Status | Active |
| Body Type | SUV |
| Vehicle Class | Compact SUV |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Eisenach, Germany |
| Engine Code | Electric |
|---|---|
| Engine Type | Electric |
| Engine Layout | Front-mounted |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | cc |
| Configuration | Electric Motor |
| Cylinders | 0 |
| Bore | mm |
| Stroke | mm |
| Valves / Cylinder | 0 |
| Power | 213 hp |
| Power (kW) | 157 kW |
| Torque | 260 Nm |
| Torque (lb-ft) | 192 lb-ft |
| Transmission | Single-speed automatic |
| Gearbox Speeds | 1 |
| Drivetrain | FWD |
| Length | 4650 mm |
|---|---|
| Width | 1934 mm |
| Height | 1665 mm |
| Wheelbase | 2795 mm |
| Curb Weight | 2290 kg |
| Payload | 535 kg |
| Boot Space | 485 liters (seats_up) |
| Top Speed | 170 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 9 sec |
| Lateral Acceleration | g |
| Braking Distance | m |
| Towing (Unbraked) | 750 kg |
| Towing (Braked) | 1350 kg |
| Max Tongue Weight | 80 kg |
| Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Tank Capacity | 0 liters |
| Annual Fuel Cost | EUR |
| Airbags | 6 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Synthetic Leather |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | Yes |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | Yes |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | IntelliLux LED Matrix |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | No |
| System | Opel Pure Panel |
|---|---|
| Display Size | 16 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 6 |
| Audio Brand | Opel Standard |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.