Summary
| Price (USD) | $65,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Internal Combustion with Mild Hybrid |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Price (USD) | $65,500 |
|---|---|
| Powertrain | Electric |
| Engine Type | Internal Combustion with Mild Hybrid |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | GLC |
| Variant | GLC 200 4MATIC AMG Line |
| Year | 2025 |
| MSRP (USD) | 65500 |
| Country of Sale | Germany |
| Country of Origin | Germany |
| Launch Date | 2022-06-01 |
| Production Status | In Production |
| Body Type | SUV |
| Vehicle Class | Compact Luxury SUV |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Bremen, Germany |
| Engine Code | M254 |
|---|---|
| Engine Type | Internal Combustion with Mild Hybrid |
| Engine Layout | Longitudinal |
| Engine Orientation | Front-engine |
| Displacement | 1999 cc |
| Configuration | In-line |
| Cylinders | 4 |
| Bore | 83 mm |
| Stroke | 92.4 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | Variable Valve Timing (CAMTRONIC) |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Power | 204 hp |
| Power (kW) | 150 kW |
| Torque | 320 Nm |
| Torque (lb-ft) | 236 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 9 |
| Drivetrain | AWD (4MATIC) |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4716 mm |
|---|---|
| Width | 1890 mm |
| Height | 1640 mm |
| Wheelbase | 2888 mm |
| Curb Weight | 1925 kg |
| Payload | 585 kg |
| Boot Space | 620 liters (VDA) |
| Top Speed | 221 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 7.8 sec |
| Lateral Acceleration | 0.86 g |
| Braking Distance | 37.5 m |
| Towing (Unbraked) | 750 kg |
| Towing (Braked) | 2400 kg |
| Max Tongue Weight | 100 kg |
| Fuel Type | Petrol |
|---|---|
| Recommended Octane | 95 RON |
| Tank Capacity | 62 liters |
| Annual Fuel Cost | EUR |
| Airbags | 9 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | ARTICO / MICROCUT |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | Yes |
| Ventilated Front Seats | No |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | LED High Performance |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | Yes |
| System | MBUX 2.0 (NTG 7) |
|---|---|
| Display Size | 11.9 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 7 |
| Audio Brand | Mercedes-Benz |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.