Summary
| Price (USD) | $35,200 |
|---|---|
| Powertrain | Gasoline/Ethanol Flex |
| Engine Type | Gasoline/Ethanol Flex |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Price (USD) | $35,200 |
|---|---|
| Powertrain | Gasoline/Ethanol Flex |
| Engine Type | Gasoline/Ethanol Flex |
| Seats | 5 |
| Body Type | SUV |
| Brand | Hyundai |
|---|---|
| Model | Creta |
| Variant | Ultimate Turbo 1.6 |
| Year | 2026 |
| MSRP (USD) | 35200 |
| Country of Sale | Brazil |
| Country of Origin | South Korea |
| Launch Date | 2025-05-29 |
| Production Status | In Production |
| Body Type | SUV |
| Vehicle Class | Compact SUV |
| Seating Capacity | 5 |
| Assembly Location | Hyundai Motor Brasil (HMB) Plant, Piracicaba, São Paulo, Brazil |
| Engine Code | Smartstream 1.6 TGDI Flex |
|---|---|
| Engine Type | Gasoline/Ethanol Flex |
| Engine Layout | Front-engine |
| Engine Orientation | Transverse |
| Displacement | 1598 cc |
| Configuration | Inline |
| Cylinders | 4 |
| Bore | 75.6 mm |
| Stroke | 89 mm |
| Valves / Cylinder | 4 |
| Valve Timing | Dual CVVT |
| Aspiration | Turbocharged |
| Intercooler | Yes |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Power | 193 hp |
| Power (kW) | 144 kW |
| Torque | 265 Nm |
| Torque (lb-ft) | 195 lb-ft |
| Transmission | Automatic |
| Gearbox Speeds | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Final Drive Ratio | 4.1 |
| Start-Stop System | Yes |
| Length | 4330 mm |
|---|---|
| Width | 1790 mm |
| Height | 1635 mm |
| Wheelbase | 2610 mm |
| Curb Weight | 1395 kg |
| Payload | 455 kg |
| Boot Space | 422 liters (standard) |
| Top Speed | 205 kph |
|---|---|
| 0-100 km/h | 7.8 sec |
| Lateral Acceleration | 0.85 g |
| Braking Distance | 38.5 m |
| Towing (Unbraked) | 0 kg |
| Towing (Braked) | 0 kg |
| Max Tongue Weight | 0 kg |
| Fuel Type | Gasoline/Ethanol Flex |
|---|---|
| Recommended Octane | 87 AKI / Ethanol |
| Tank Capacity | 50 liters |
| Annual Fuel Cost | BRL |
| Airbags | 6 |
|---|---|
| ESC | Yes |
| Lane Keeping Assist | Yes |
| Adaptive Cruise Control | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| 360 Camera | Yes |
| Seat Material | Leatherette (Light Gray) |
|---|---|
| Heated Steering Wheel | No |
| Heated Front Seats | No |
| Ventilated Front Seats | Yes |
| Ambient Lighting | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Headlights Type | Full LED |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Panoramic Roof | Yes |
| System | Hyundai Bluelink |
|---|---|
| Display Size | 10.25 inch |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Android Auto | Wireless |
| Speakers | 6 |
| Audio Brand | Generic Premium |
Loading details...
Build Comparison
Select products to compare.
Selection
Select up to 4 items to compare.