Samsung Galaxy tab s10+
Summary
| Price (USD) | $1,000 |
|---|---|
| RAM (GB) | 12 GB |
| Battery (mAH) | 10,090 mAh |
| Screen Size (inches) | 12.4" |
| Brand | Samsung | Model | Galaxy tab s10+ |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 999.99 | RAM (GB) | 12 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 14 | Battery | 10090 |
| Screen | 12.4 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Announced | 2024-09-26 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 285.4 mm |
|---|---|
| Width | 185.4 mm |
| Thickness | 5.6 mm |
| Weight | 576 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | IP68 |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
|---|---|
| Size | 12.4 inches |
| Resolution | 2,800 / 1,752 / 16:10 |
| Protection | Corning Gorilla Glass (Anti-reflective) |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 14 |
| Chipset Brand | MediaTek |
| Chipset Model | Dimensity 9300+ |
| CPU | Octa-core / 8 / 3.25 |
| GPU | G720 MC12 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Setup | Dual Camera |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR, Pro Mode, Scene Optimizer |
| Video | 4K / 30, 1080p / 30 |
| Megapixels | 12 |
|---|---|
| Features | Ultrawide, HDR |
| Video | 4K / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | AKG Tuned |
| WLAN | Wi-Fi 7 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 3.2 Gen 1 |
| Type | Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 10090 mAh |
| Wired Charging | 45 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
|---|---|
| Price | PKR 365000 |