oneplus Nord CE3 lite
Summary
| Price (USD) | $299 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| Battery (mAH) | 5,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.72" |
| Brand | oneplus | Model | Nord CE3 lite |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 299 | RAM (GB) | 8 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 13 | Battery | 5000 |
| Screen | 6.72 |
| 2G bands | 850, 900, 1800, 1900 |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA 800, 850, 900, 1700(AWS), 1900, 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Announced | 2023-04-04 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 165.5 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 195 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Water/Dust | None |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6.72 inches |
| Resolution | 1,080 / 2,400 / 20:9 |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 13 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 695 5G |
| CPU | Octa-core / 8 / 2.2 |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Setup | Triple Camera (Main + Macro + Depth) |
|---|---|
| Features | AI Scene Enhancement, Dual-View Video, HDR, Panorama, Pro Mode |
| Video | 1080p / 30, 720p / 30 |
| Megapixels | 16 |
|---|---|
| Features | Face Unlock, Screen Flash, Portrait Mode |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| Enhancements | 200% Ultra Volume Mode, Dirac Audio |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired Charging | 67 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Pastel Lime, Chromatic Gray |
|---|