Huawei nova Y63
Summary
| Price (USD) | $180 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Battery (mAH) | 6,000 mAh |
| Screen Size (inches) | 6.75" |
| Brand | Huawei | Model | nova Y63 |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 180 | RAM (GB) | 4 |
| Storage (GB) | 128 | OS | Android |
| OS Version | 12 | Battery | 6000 |
| Screen | 6.75 |
| Announced | 2025-05-07 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 168.3 mm |
|---|---|
| Width | 77.7 mm |
| Thickness | 8.98 mm |
| Weight | 207 g |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 6.75 inches |
| Resolution | 720 / 1,600 / 20:9 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 12 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 680 4G (SM6225) |
| CPU | Octa-core (4x 2.4 GHz + 4x 1.9 GHz) / 8 / 2.4 |
| GPU | Adreno 610 |
| Internal | 128 GB |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Setup | Dual Camera |
|---|---|
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | No |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1 |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Type | Li-Polymer |
|---|---|
| Capacity | 6000 mAh |
| Wired Charging | 22.5 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Silver, Black |
|---|---|
| Price | PKR 77900 |