Lenovo Legion Y700 (2023)
Summary
| Price (USD) | $337 |
|---|---|
| RAM (GB) | 12 GB |
| Battery (mAH) | 6,550 mAh |
| Screen Size (inches) | 8.8" |
| Brand | Lenovo | Model | Legion Y700 (2023) |
|---|---|---|---|
| Price (USD) | 336.9 | RAM (GB) | 12 |
| Storage (GB) | 256 | OS | Android |
| OS Version | 13 | Battery | 6550 |
| Screen | 8.8 |
| Announced | July 22, 2023 |
|---|---|
| Status | Released |
| Height | 208.94 mm |
|---|---|
| Width | 129.46 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 350 g |
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Size | 8.8 inches |
| Resolution | 2,560 / 1,600 / 16:10 |
| OS | Android |
|---|---|
| OS Version | 13 |
| Chipset Brand | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 8+ Gen 1 |
| CPU | 1× Cortex-X2 + 3× Cortex-A710 + 4× Cortex-A510 / 8 / 3.19 |
| GPU | Adreno 730 |
| Internal | 256 GB |
|---|---|
| RAM | 12 GB |
| Setup | Dual Camera |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR (photo) |
| Video | 1080p / 30 |
| Megapixels | 8 |
|---|---|
| Features | Face unlock |
| Video | 1080p / 30 |
| Loudspeaker | Yes |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11ax); backward compatible with a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1 |
| NFC | No |
| USB Type | USB-C (dual ports) |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 (one port) + USB 2.0 (one port) |
| Type | Li-Po |
|---|---|
| Capacity | 6550 mAh |
| Wired Charging | 45 W |
| Wireless Charging | W |
| Colors | Gray, Blue |
|---|---|
| Price | CNY 2399 |